ZASADZENIE DRZEWA UPAMIĘTNIAJĄCEGO OLGĘ HAVLOVĄ I POKAZ FILMU

Wydarzenie odbędzie się 24 października o godzinie 17:30 przy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Ambasada Republiki Czeskiej, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Czeskie Centrum, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Komitet Dobrej Woli – Fundacja im. Olgi Havlovej zapraszają na zasadzenie drzewa dobrej woli upamiętniającego Olgę Havlovą i pokaz filmu dokumentalnego „Olga”, w reżyserii Miroslava Janka (Czechy, 2014, 87’). Wydarzenie odbędzie się 24 października o godzinie 17:30.
Bezpośrednio po uroczystości zapraszamy na lampkę wina i pokaz filmu do Sali im. Wojciecha Krukowskiego w budynku Laboratorium w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Olga Havlová, legenda czechosłowackiej opozycji demokratycznej, a po upadku komunizmu wybitna działaczka społeczna, w 1993 roku w jednym z czeskich miast posadziła drzewo Dobrej Woli. Fundacja Jej imienia na pamiątkę 85. urodzin, które obchodziłaby w tym roku Olga, postanowiła zasadzić w Czechach 85 drzew. Do akcji włączają się partnerzy za granicą. Teraz drzewo Olgi Havlovej będzie rosło także w Warszawie.

Olga Havlová była nie tylko pierwszą damą Czechosłowacji a potem Czech, ale również aktywną działaczką opozycji demokratycznej. Po aresztowaniu Václava Havla zajęła się publikowaniem podziemnego wydawnictwa z niezależną literaturą „Edice Expedice”, była także współzałożycielką Komitetu Niesprawiedliwie Prześladowanych. W tamtym czasie Havlová współpracowała również ze stowarzyszeniem filmowym Originální videožurnál, dokumentującym działalność dysydencką w Czechosłowacji. W 1990 roku założyła Komitet Dobrej Woli, wspierający osoby z niepełnosprawnościami, sieroty oraz osoby starsze.

Organizatorzy:

Współfinansowanie:

Partnerzy i patroni medialni: